KĄ REIKIA ŽINOTI PRIEŠ SĖJANT VEJĄ?
Sužinok daugiau, sek mus instagram

Atėjo pavasaris ir mane užplūdo klausimai apie vejos sėja. Kaip padaryti, kad veja augtų ir būtų graži? Kodėl veja neauga? Kaip reikia pjauti veją? Kada ją galima tręšti? Ir Jūsų užduodami klausimai labai kartojasi, todėl nusprendžiau surašyti papunkčiui ką reikia daryti norint įsirengti veją. Ši instrukcija bus pasiekiama visiems ir klausimų tikiuosi su laiku mažės, juk niekada nevėlu mokytis, tiesa?! 😉
„Norite gražaus, žalio, tankaus vejos kilimo? Graži veja papuoš Jūsų kiemą jei laikysitės visų išrašytų taisyklių!”

1. Vejų šaknynas išsidėsto viršutiniame dirvos sluoksnyje, kurio storis siekia 10-15cm. Todėl norint užtikrinti tinkama mitybą ir gražų augimą reiktų pasirūpinti, kad šis sluoksnis būtų neseklesnis. Ir aišku jis visuomet gali būti didesnis.
2. Dirva turi būti be daugiamečių piktžolių, nes pasėjus veją jas išnaikinti bus sunkiau. Jei norime jų atsikratyti greitai galime išravėti, na, o jei ravėti nemėgstame galite naudoti herbicidus. Šiuo metu populiariausias – Roundup®. Jį naudokite laikydamiesi instrukcijų. Piktžolės sunyks per 14-20dienų.
3. Vejai paruoštas paviršius turi būti suvoluotas taip, kad einant per paviršių paliekamas pėdsakas, bet Jūsų koja nesmenga.
4. Sėklų kiekis reikalingas 1a užsėti yra maždaug 2kg, nebent rašo kitaip gamintojas. Jeigu sėklos įterpiamos per giliai nuo 2cm, jos gali nesudygti. Sėklas į dirvą reikia įterpti grėbliu su neaštriais dantymis.
5. Geriausias laikas vejos sėjai iki 5mėn. vid. Ir ne vėliau nei rugsėjo mėn vid. Sėklos dygsta per 2-3savaites. Rudenį sėti geriausia Rugpjūčio pab, kai orai atvėsta. Kiti sėjimo laikotarpiai Lietuvos klimatui netinkami.
6. Sėjos metu neturi būti vėjo. Pasėtos sėklos įterpiamos grėblio pagalba, o poto užvoluojama žemė, volu. Voluoti reikia, kad sėkla prisispaustų.
7. Po 1 savaitės vejos sėklos pradeda dygti. Pirmosios sudygsta svidrės. Jei mišinyje yra eraičinų ir smilgų jų dygimas prasideda maždaug po 2 savaičių. Miglės pradeda dygti po 3 savaičių.
8. Pirmas pjovimas atliekamas kai piktžolės vejoje pasiekia 10cm aukštį. Pjaunama 8cm aukščiu.
9. Pirmas vejos tręšimas daromas po 1 pjovimo su vejų trąšomis pvz: NPK17,6,11. Jeigu sėja vyksta rudenį negalima tręšti daug Azoto turinčiomis trąšomis. Tokiai vejai gali būti duodamos rudeninės trąšos.
10. Antras pjovimas daromas kai piktžolės vejoje pasiekia daugiau nei 11cm aukštį. Pjaunama 7cm aukščiu. Sekančių pjovimų metu pjovimo aukštis yra tolygiai sumažinamas iki 3,5-4cm.
11. Kad ir kokį pjovimo aukštį pasirinksite vėlesniems kartams vieno pjovimo metu vejos negalima pjauti taip, kad nusikirptų 2 trečdaliai viso turimo aukščio. Žemiausia kirpti galima šias žoles- baltoji smilga, šuninė smilga, paprastoji miglė. Kiekvienų metų pavasarį pirmas pjovimas atliekamas nuo 05 iki 1cm aukščiau nei įpastas Jūsų nustatytas vejos pjovimo aukštis. Tai paskatins veją augti ir tankėti.
12. Vejapjovių peiliai turi būti nuolat galandami, kad būtų maksimaliai aštrūs. Kai pjaunama su atšipusiu peiliu vejos viršūnės pabąla. Pati veja po tokio pjovimo gali lėčiau atželti.
13. Sėtinė veja susiformuoja per 1metus po pasėjimo.